To be held at the Plaza Ballroom in Melbourne on the evening of Thursday 14 November, the 2019 DCN Australian Shipping and Maritime Industry Awards, with its proud Major Host Sponsor Port of Melbourne, will again welcome the who’s who of the Australian shipping and maritime industries.

Champion swimmer, respected broadcaster and leading sports administrator Nicole Livingstone, OAM, will host DCN’s 2019 Awards. Nicole will bring to the night her extensive experience as an event presenter together with insights into many of her responsibilities and achievements, including her current roles as the AFL’s Head of Women Football and Patron of Ovarian Cancer Australia. 

ADVERTISEMENT  

Below is a list of finalists for all applicable categories including the four Liner Trade Awards. Winners and those that are highly commended in each award category will be revealed on the night, as will the Newsmaker of the Year and the 2019 Maritime Hall of Fame inductee.

2019 DCN Australian Shipping & Maritime Industry Awards Finalists:

Liner Trade Award: Australia-South East Asia
ANL, COSCO, Maersk, ONE, OOCL

Liner Trade Award: Australia-North East Asia, sponsored by Port of Brisbane
ANL, CMA CGM, COSCO, Evergreen, Maersk

Liner Trade Award: Australia-NZ/Pacific Islands/PNG, sponsored by Liebherr-Australia
ANL, China Navigation Co, MSC, PAE, Sofrana-ANL

Liner Trade Award: Australia-North America, sponsored by Port of Melbourne
ANL, CMA CGM, Hamburg Sud, Maersk

Customer Service Award, sponsored by DP World Australia
Winner and Highly Commended recipients to be announced on the night

Environmental Award, sponsored by CSL Australia
Ahmet Hasanof (DP World Australia), Blue Water Optimum Speed Services, Blue Water Trade Winds, Brisbane Marine Pilots, GeelongPort, HullWiper Ltd, Maersk, NSW Ports, North Queensland Bulk Ports Corporation, OOCL, Port of Brisbane, Port of Newcastle, Svitzer Australia, VICT

Excellence in Bulk Logistics or Heavy Lift Award, sponsored by GeelongPort
BBC Chartering Australia, CSL Australia Pty Ltd, LINX Port Services, Pacific Tug Group, WWO and Fracht Australia

Maritime Services Award, sponsored by NSW Ports
AUSMEPA, Engage Towage, HullWiper Ltd, Japan Marine Engineering, Scott Walker (VISA Global Logistics)

Seafarers Welfare Award, sponsored by Australian Maritime Safety Authority (AMSA)
Capt. Nigel Porteous, The Flying Angel Club Fremantle, John Kewa, Michael Kelly, Mid West Ports Authority, Mission To Seafarers – Port Kembla, Mission To Seafarers – Sydney, Ross Nicholls, Sydney Seafarer Centre

Port or Terminal of the Year, sponsored by Svitzer Australia
Mid West Ports Authority, MIRRAT, NSW Ports, Port of Brisbane, Port of Melbourne, Port of Newcastle, Port of Townsville, VICT

Supply Chain Innovation & Technology Award, sponsored by MIRRAT
Blue Water Optimum Speed Services, Blue Water Trade Winds, CSL Australia Pty Ltd, LINX Cargo Care Group, Maersk SPOT, Mizzen, VISA Global Logistics, Whale Logistics Australia

Women in Shipping & Maritime Logistics, sponsored by LINX Cargo Care Group
Alison Cusack, Amrita Mankame, Anna Angelkoska, Caroline Zalai, Cheree Figg, Dita Duraku, Gabriela Orazem, Jacqui Kenyon, Jacqui McCombie, Kirsty Timbury, Leena Asher, Rita Antranik, Rochelle Macdonald, Dr , Shannon Lovell, Susan Hull

Gender Diversity Award, sponsored by Port Authority of NSW
LINX Cargo Care Group, Maersk, Maritime Industry Australia Ltd, Mid West Ports Authority, Port of Brisbane, Svitzer Australia, VICT, Wayfinder 

Customs Broker of the Year, sponsored by CBFCA
3DL, Ali Nathaniel Kapipi (PNG Uni. of Tech), All Ports International, Anita O’Sullivan (Visa Global Logistics), David Chiappa (Interglobal Freight Management), Gavos Freight Solutions, I. H. Hunter, Jason Mesiti (Famous Pacific Shipping), Julia Armstrong (Kuehne & Nagel), Maersk CHB, Mark Goodwin (ECU Worldwide), Paul Cantarella (CH Robinson), RH Freight, Ross Shephard (Mondiale), Shakeel Muhammad (Hanes Australia), SmartClear, VoxGroup

Freight Forwarder of the Year, sponsored by Impex Personnel
All Ports International, BTi Logistics, Customs Agency Services, EES Shipping, Globelink, Helen Somogyi (Globelink), Joshua Lilliss (Cargo Line International), Specific Freight, Verus Global, Whale Logistics Australia

Young Achievement Award, sponsored by The Merchant Navy War Memorial Fund
Aaron Asplet & Dylan Carpenter (SmartClear), Alison Cusack, Amrita Mankame, Gabriela Orazem, Jackson Meyer, James Sheerin, Kamila Brzezicka, Katie Marshall

Safety Award, sponsored by CSL Australia
Brad Gardner (DP World Australia), Brisbane Marine Pilots, LINX Cargo Care Group, OMC International, VICT, VISA Global Logistics

Newsmaker of the Year, sponsored by Daily Cargo News
To be announced on the night

Australian Maritime Hall of Fame Inductee, sponsored by HFW
To be announced on the night

Daily Cargo News would like to thank all those who took the time and effort to nominate as well as those who took part in our Customer Service Award survey. We would like to wish all finalists the best of luck for the night.

For information regarding booking a table or seat at the awards night, please contact us via email at awards@dcnawards.com.au or call on (02) 9126 9713.

ADVERTISEMENT